آرامش جان رسول حضرت خدیجة(س)

به پایگاه تخصصی حضرت ابوطالب علیه السلام خوش آمدید.
صفحه نخستباشگاه پژوهشگرانتماس با مادرباره موسسه
عين عبارت
English :: Urdu :: Arabic  
زندگی نامه
ایمان
احادیث پیامبر (ص)
کتابخانه تخصصی ابوطالب(ع)
اجداد
فرزندان
حضرت عبدالمطلب
حضرت خدیجه
دیدگاه صاحب نظران شیعه
دیدگاه صاحب نظران اهل سنت
کتب
مقالات
اشعار
اخبار
فیلم
صدا
عکس
معرفی موسسه
درباره موسسه
پیوندها
احاديث پيامبر (ص)
تماس با ما
آرامش جان رسول حضرت خدیجة(س)
صفحه نخست  » حضرت خدیجه  » آرامش جان رسول حضرت خدیجة(س)

آرامش جان رسول

یکی از موهباتی که خدا به انسان می‏ دهد داشتن همسری مهربان و صبور است و خدیجه موهبت خدا به پیغمبر بود او پاسدار آرامش و آسایش خانه رسول‏ خدا بود. زخم‏های جسم و جان همسر را التیام می‏ بخشید و اسباب آرامش جان پیغمبر خدا را فراهم می‏کرد و او را در به جای آوردن وظیفه خطیرش ـ که همانا روشن کردن چراغ هدایت مردم بود ـ یاری می‏ داد.


بانوی اول اسلام
خدیجه علیهاالسلام افتخار و شایستگی این را داشت که بانوی اول اسلام باشد. در آن جوّ دهشت‏زای جاهلیت چراغ هدایت و ایمان در ضمیر خدیجه علیهاالسلام روشن بود. خدیجه اوّلین کسی بود که به پیامبری محمّد صلی ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله‏ و سلم و به یگانگی خدای محمد صلی‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله‏ و سلم ایمان آورد. هنگامی که رسول‏ خدا از غار حراء به خانه خدیجه علیهاالسلام آمد، از او پرسید: ای محمّد، این چه نوری است که در تو مشاهده می‏ کنم ؟» پیامبر گفت: «این نور پیغمبری است. بگو لا اله‏ الا اللّه‏ محمدا رسول ‏الله». خدیجه علیهاالسلام گفت: سال‏هاست که از پیغمبری تو خبر دارم. سپس شهادتین گفت و به آن‏ حضرت ایمان آورد.


مجاهد در راه خدا
بعد از مبعوث شدن پیامبر خدا و شروع مبارزه مخفیانه و آشکارا با سیاهی جهل، خدیجه همیشه بسان یاوری مهربان و همسری دل‏سوز در کنار پیام ‏آور مهر و راستی بود. همسر رسول‏ اللّه‏ مجاهد در راه معبود بود و همسر خویش را در به انجام رساندن رسالت خطیرش که ـ جهاد در راه حق و راستی است ـ یاری می‏ داد و در این راه ‏دشوار از هیچ کاری فروگذار نکرد. او همیشه به زره ایمان مجهّز بود و طوفان سختی‏ها او را هرگز از پای در نیاورد و ذرّه ‏ای از اعتقاد و ایمان راسخش کم نکرد.


سرمشق زنان عالم
اسلام نه تنها راهِ درست زیستن را به بشر می‏ آموزد، بلکه در مکتب اسلام انسان‏هایی تربیت می ‏شوند که تجسّم آموزه ‏های ناب اسلامی هستند. خدیجه اوّلین نماد زن مسلمان است؛ زن مسلمانی که مزیّن به تمام صفات والای انسانی است. خدیجه علیهاالسلام بانوی صبور، فهیم، مهربان، دل‏سوز، مؤمن و مقیّد بود و بجاست رهروان راه اسلام، و به ویژه بانوان مسلمان، وی را سرلوحه زندگی و خط مشی خویش قرار دهند.

سخنی چند در مورد خدیجه علیهاالسلام

خدیجه کیست؟
پدر او خُوَیلد بن اسد و مادر او فاطمه دختر زائده است. تولّد حضرت خدیجه علیهاالسلام سال 68 پیش از هجرت است. ازدواج مبارک خدیجه با وجود مبارک و نازنین حضرت محمّد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله‏ و سلم هنگامی بود که 25 سال از عمر شریف پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم و چهل سال از عمر حضرت خدیجه علیهاالسلام می‏گذشت. او از لحاظ نسب از همه زنان پیغمبر صلی ‏الله ‏علیه ‏و‏ آله ‏و سلم به پیغمبر نزدیک‏تر است. او در ماه رمضان سال دهم بعثت و اندکی پس از وفات حضرت ابوطالب درگذشت. پیغمبر او را در «حجون» دفن کرد و خود او را در قبر گذاشت.


اسلامِ خدیجه علیها السلام
سخن از اسلامِ خدیجه، سخن گفتن از آغاز رسالت و بامداد اسلام است. همه امت اتفاق ‏نظر دارند که خدیجه اولین بانویی است که اسلام آورده است. ابویحیی‏ بن‏ عفیف گفته است: در جاهلیت به مکه و به نزد عباس‏ بن ‏عبدالمطلب آمدم. نزد او نشسته بودم که جوانی آمد و چشم به آسمان افکند و آن‏گاه رو به کعبه ایستاد. پس از اندکی پسر بچه‏ ای آمد و در طرف راست او ایستاد. پس از اندکی زنی آمد و پشت آن دو ایستاد. آن جوان و آن پسر بچّه و آن زن هر سه با هم به رکوع و سجود پرداختند. من گفتم ای عبّاس، این امری عظیم است. عبّاس گفت آری. آیا می ‏دانی این جوان کیست؟ گفتم: نه. گفت: این محمّد بن عبداللّه‏ پسر برادر من است و این پسر بچّه علی پسر برادر من است و این خدیجه همسر محمّد است.


بردباری در سوگ فرزند
در کتاب شریف کافی از امام باقر علیه‏السلام نقل شده که چون قاسم فرزند رسول‏ خدا صلی‏ الله ‏علیه ‏و ‏آله‏ و سلم، از دنیا رفت خدیجه گریه می ‏کرد. رسول‏ خدا صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم فرمودند: چرا گریه می ‏کنی؟ عرض کرد دانه مروارید گران‏بهایی بود که از دستم رفت! رسول‏ خدا صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم فرمود: ای خدیجه آیا دوست نمی‏ داری روز قیامت شود او را ببینی که بر در بهشت ایستاده و چون نظرش بر تو افتد، دست تو را بگیرد و داخل بهشت گرداند و تو را در پاکیزه ‏ترین منزل ‏ها جای دهد؟ خدیجه علیهاالسلام عرض کرد: این برای من است یا برای هر بنده مؤمنی؟ فرمودند: برای هر بنده مؤمن است که صبر کند و نیّت خود را برای خدا خالص گرداند. خداوندْ حکیم‏تر و کریم‏تر از این است که میوه دل بنده مؤمن را بگیرد و با وجود این او را عذاب کند.


خدیجه در آخرین لحظات
رسول ‏اکرم صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم به سادگی نمی ‏توانست خبر دل‏خراش درگذشت خدیجه را بپذیرد. او به این ترتیب، انسانی را از کف می‏ داد که عالی‏ترین نمونه وفا و فداکاری و صفا و مهر بود. آخرین سخن خدیجه علیهاالسلام، به هنگامی که بر بستر مرگ خفته بود، از رنج‏ هایی که در راه پیامبر صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم دیده بود کم ارج‏تر نبود. لحظه‏ ای که آثار مرگ در چهره او نمایان گشت، به پیامبر صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم چنین می ‏گوید: «ای رسول خدا، من در حق تو کوتاهی کردم و آنچه شایسته تو بود، انجام ندادم. از من درگذر. اگر اکنون دل در طلب چیزی داشته باشم، خشنودی توست». این کلمات بر لبان پاکش می‏ لغزد، و آخرین نفس‏هایش را با خشوع و ایمان برمی‏ آورد. خدا، خدیجه را رحمت کند که برای عقیده و رسالتش کوشش کرد.


خدیجه بنت خویلد، بانوی گرانقدر عرب
خدیجه بنت خویلد ـ عزیزترین و محبوب‏ترین زنان جهان اسلام است او ایمان و علم و تقوا را به هم آمیخت و با این حال به همسری بزرگ‏ترین منجی عالم انسانیت مفتخر گردید. خدیجه در زیبایی و وقار و ادب و رسوم زندگی در حد کمال بوده است. دوری گزیدنِ زنان مکه از خدیجه در هنگام انتخاب محمدامین صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم، بهترین دلیل فکر عالی و همّت بلند و دوراندیشی و عزّت نفس او بود که حقیقت را بر همه چیز ترجیح داد. خدیجه در راه عقیده و ایمان خویش هرچه داشت داد و دنیا و متاع آن را در راه دوست صرف کرد.


سخن عبد الملک بن هشام درباره خدیجه علیها السلام
عبدالملک بن هشام گفته است: خدیجه دختر خویلد به پیامبر صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم ایمان آورد و پیامبرش را تصدیق کرد. پروردگار بدین امر بار اندوه را از پیامبرش سبک کرد و پیغمبر سخن ناخوشایند و تکذیبی که او را غمگین کند نشنید مگر این‏که خداوند آن را به وجود حضرت خدیجه علیهاالسلام برطرف ساخت.


ازدواج خدیجه علیها السلام
خدیجه دختر خویلد که زنی تجارت‏ پیشه بود و مردان را برای بازرگانی اجیر می ‏کرد، چون از راست‏گویی و امانت‏داری رسول ‏اکرم صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم خبر یافت، کسی را نزد وی فرستاد و به او پیشنهاد کرد که با سرمایه خدیجه و همراه غلام وی، مَیْسَره، برای تجارت رهسپار شام شود رسول خدا پذیرفت و با میسره رهسپار شام شد و چون به بُصْری رسید، راهب مسیحی ایشان را دید و میسره را به پیامبری او مژده داد. میسره نیز در این سفر کراماتی را از رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم مشاهده کرد.

چون به مکه بازگشت آنچه را خود دیده بود و از راهب شنیده بود، به خدیجه علیهاالسلام گفت و او را آگاه ساخت. خدیجه هم به ازدواج با رسول‏ خدا صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم رغبت نمود و در پی رسول ‏خدا فرستاد و علاقه‏ مندی خویش را به ازدواج با وی اظهار داشت. رسول‏ خدا نیز با عموهای خویش مشورت کرد و با عموی خود حمزه نزد خویلد پدر خدیجه رفت و خدیجه را خواستگاری کرد.

 تاریخ بارگذاری : 1320-1-1