ابوطالب تجلی ایمان
تکفّلَ عَبدُ مناف بأمر ِ
و أودَی فَکان عليٌ تماما

فقل فی ثبیر ٍ مضی بعدما
قضی ما قضاه و أبقی شَماما

صفحه نخستباشگاه پژوهشگرانتماس با مادرباره موسسه
عين عبارت
English :: Urdu :: Arabic  
زندگی نامه
ایمان
احادیث پیامبر (ص)
کتابخانه تخصصی ابوطالب(ع)
اجداد
فرزندان
حضرت عبدالمطلب
حضرت خدیجه
دیدگاه صاحب نظران شیعه
دیدگاه صاحب نظران اهل سنت
کتب
مقالات
اشعار
اخبار
فیلم
صدا
عکس
معرفی موسسه
درباره موسسه
پیوندها
احاديث پيامبر (ص)
تماس با ما
ابوطالب تجلی ایمان
صفحه نخست  » کتب  » ابوطالب تجلی ایمان


معرفی کتاب «ابوطالب تجلی ایمان» مولف حجت‌الاسلام و المسلمین سید مجید پورطباطبایی

«ابوطالب تجلی ایمان»

 

به گزارش آینده روشن، حجت‌الاسلام و المسلمین سید مجید پورطباطبایی مولف کتاب«ابوطالب تجلی ایمان»، سخن گفتن از حضرت ابوطالب را امری مشکل می‌داند، زیرا نقش او در تاریخ اسلام و تکون و شکل‌گیری آن بسیار عظیم است.
وی معتقد است رحلت حضرت ابوطالب نقطه عطف بسیار مهمی در تاریخ اسلام پدید آورد که پیامبر اکرم صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم مأمور به هجرت از مکه گردید.

حجت‌الاسلام پورطباطبایی این کتاب را در 29 فصل تنظیم نموده است و فصل اول کتاب با عنوان «اولین شناسائی‌ها» نامگذاری شده است. نویسنده در این فصل به بررسی نام و القاب حضرت ابوطالب علیه السلام ، تاریخ و محل تولد، والدین ابوطالب علیه السلام ، همسر و فرزندان ایشان و وفات حضرت عبدالمطلب علیه السلام  پرداخته است.

بخش دوم کتاب «کفالت ابوطالب علیه السلام  از حضرت رسول صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  پس از رحلت عبدالمطلب علیه السلام»   می‌باشد. حجت‌الاسلام پورطباطبایی در این بخش از کتاب می‌نویسد: پس از رحلت عبدالمطلب و بدنبال توصیه و وصیت او، کفالت حضرت محمد صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  به عمویش حضرت ابوطالب علیه السلام  واگذار گردید.

« ابوطالب در مراسم ازدواج رسول صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم » عنوان بخش سوم این کتاب است که در آن با اشاره به روایات موجود واقعه مراسم ازدواج حضرت محمد صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  با حضرت خدیجه سلام الله علیها  آورده شده است.

در فصل چهارم کتاب که موضوع آن «شمه‌ای درباره اعتقاد ابوطالب علیه السلام  به الله است» نویسنده به ذکر داستانی درخصوص نامگذاری حضرت علیه السلام  در بدو تولد و نحوه نامگذاری ایشان می‌پردازد.

فصل پنجم «ابوطالب علیه السلام  و آغاز نبوت پیامبر اسلام صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم » نامگذاری شده است و نویسنده با ذکر ماجرای آغاز نبوت پیامبر اکرم صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم ، به بیان نظرات حضرت ابوطالب علیه السلام در این خصوص پرداخته است.

نحوه برخورد حضرت ابوطالب علیه السلام  با اسلام آوردن حضرت علی علیه السلام  به عنوان اولین ایمان آورنده به رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  به روایت‌های گوناگونی در تاریخ ثبت شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمجید پورطباطبایی در فصل ششم با عنوان «برخورد ابوطالب علیه السلام  با اسلام آوردن علی علیه السلام » به سه نقل قول ابوبکر شیرازی، ابن اثیر و ابن اسحاق در این خصوص می‌پردازد.

فصل بعدی کتاب مرتبط با «مسرور شدن ابوطالب علیه السلام  از اعلان اسلام حمزه سید‌الشهدا علیه السلام » است. بر طبق روایات رسیده حمزه علیه السلام  در سال دوم بعثت به دین اسلام در آمده است ولی تا واقعۀ آزار ابوجهل نسبت به رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  از اعلان علنی مسلمان شدنش خودداری نموده و آن را کتمان کرده است. پس از این که حمزه سید‌الشهداء علیه السلام  اسلام خود را آشکار و علنی نمود ابوطالب علیه السلام  در تشویق حمزه برادر خود ابیاتی را برایش سروده است.

اشعار مختلف ابوطالب علیه السلام  برای «تشویق و قدردانی از نجاشی» عنوان فصل بعدی کتاب است. ابوطالب علیه السلام  در دو مرحله برای نجاشی اشعاری سروده و ارسال نموده است که مرحله اول به منظور تشویق نجاشی برای حمایت از مهاجرین و در مرحله دوم در جهت قدردانی و عوت او به اسلام برایش اشعاری ارسال نموده است.

مفقود شدن رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  و برخورد ابوطالب علیه السلام با آن واقعه، موضع‌گیری ابوطالب علیه السلام در یوم‌الانذار، برخوردهای سه گانه قریش با ابوطالب علیه السلام، ماجرای ابن الزبعری و موضع‌گیری ابوطالب در برابر آن، برخورد ابوطالب علیه السلام با ابوجهل و هجو او، استفاده تاکتیکی ابوطالب علیه السلام از ابولهب در جهت حمایت از رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم ، نگرانی ابوطالب علیه السلام در مورد سلامتی رسول صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  در شب معراج، مراقبت ویژه ابوطالب علیه السلام از رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  در شعب عناوین دیگر بخشهای این کتاب را تشکیل می‌دهند.

نویسنده در فصل 16به بیان و بررسی «ماجرای شعب ابی‌طالب» و علت پناهندگی بنی‌هاشم به آنجا می‌پردازد. «نقش نگین انگشتری ابوطالب علیه السلام» عنوان فصل 17 کتاب ابوطالب تجلی ایمان است. در زمانهای دور رسم بر این بوده که مردان بزرگ در روی نگین انگشتری خود جمله کوتاه و مختصری که حاکی از اعتقاد و ایمان ایشان بوده است حک می‌کرده‌اند.

«دو حدیث از ابوطالبعلیه السلام در وصف رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم » و «پایان کار ابوطالب» عناوین فصلهای 18 و 19 این کتاب است.

تاریخ‌نویسان با هدف کم‌رنگ جلوه دادن حمایت حضرت خدیجه سلام الله علیها  و حضرت ابوطالب علیه السلام از رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم ، با تاریخ مرگ این دو بزرگوار بسیار بازی کرده‌اند. حضرت ابوطالب علیه السلام یک سال پس از خروج از شعب و یک سال پس از رحلت حضرت خدیجه سلام الله علیها  بدرود حیات گفت.

مولف در این فصل کتاب به بیان روایات مختلف درخصوص تاریخ وفات حضرت ابوطالب علیه السلام و وصیت ایشان به عموم قریش و نزدیکان خود می‌پردازد.

وی یکی از ایرادات مورخین و معاندین را در خصوص ایمان حضرت ابوطالب علیه السلام، عدم اقامه نماز میت بر پیکر حضرت ابوطالب علیه السلام عنوان می‌کند و به تشریح این موضوع می‌پردازد.

در فصل بعدی کتاب پورطباطبایی به علت هجرت رسول‌الله صلـّی اللهُ عَلـَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم  از مکه به مدینه پس از وفات حضرت ابوطالب علیه السلام پرداخته است.

سر اختلافی ایمان ابوطالب علیه السلام، نمونه‌ای از کتب ادعیه و زیارات درباره احترام و تکریم ابوطالب علیه السلام، حدیث ضحضاح و نقد و بررسی آن، حرمت آتش بر ابوطالب علیه السلام، اظهارات برخی از منکران ایمان ابوطالب علیه السلام، سر تکفیر ابوطالب علیه السلام، اظهارات نویسندگان و مورخانی که اعتقاد به ایمان ابوطالب داشته‌اند و ذخایر علمی و ادبی ابوطالب علیه السلام عناوین فصل‌های دیگر این کتاب است.

نویسنده در پایان این کتاب به ترتیب حروف الفبا از 89 منبع و ماخذ مورد استفاده در این کتاب نام برده است.

نکته قابل تامل در این کتاب استفاده مناسب و بسیار از روایات موجود در خصوص در مبحثی می‌باشد که خواننده را بسیار علاقمند به دنبال کردن این مباحث می‌کند.

 

 تاریخ بارگذاری : 1389-5-30